Izložbom “Tu smo” najavljen program Festivala tolerancije
Na zagrebačkom Trgu Petra Preradovića 18. siječnja svečano je otvorena izložba naziva “Tu smo” kao rezultat suradnje Festivala tolerancije i Saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom "SUMSI." Cilj je izložbe podizanje svijesti o životu osoba s invaliditetom, a portreti kroz umjetničku viziju fotografa Mare Milin, Stanka Hercega i Sanjina Kaštelana snažan su podsjetnik na važnost inkluzije, razumijevanja i podrške.
"Nama kao Savezu "SUMSI" izuzetno je drago da imamo priliku biti uključeni u ovaj projekt, te ove i ovakve aktivnosti smatramo izuzetno važnima za integraciju i inkluziju osoba s invaliditetom u društvo. Osim potreba osoba s invaliditetom važno je osvijestiti i njihove mogućnosti, a ovaj projekt to svakako čini" izjavio je predsjednik Saveza Denis Marijon.
“Danas smo “TU”, jer želimo ovom izložbom prenijeti poruku kako je uključivanje osoba s invaliditetom ključno za stvaranje raznolikog i uključivog društva” u svom pozdravnom govoru istaknula je direktorica Festivala tolerancije Nataša Popović. “Važno je stvoriti okruženje u kojem osobe s invaliditetom trebaju biti prioritet društva, u kojem mogu napredovati i ostvariti svoj puni potencijal. Danas smo tu i da najavimo 17. Festival tolerancije koji će kroz umjetnost filma i 40 vrhunskih naslova, od kojih su mnogi nagrađeni na uglednim svjetskim festivalima i u konkurenciji za najprestižnije filmske nagrade poslati poruku „Otvori se!“. Otvori se prema sebi, svom bližnjem i prema drugom i drugačijem.
Jedan od autora izložbe “Tu smo” fotograf Stanko Herceg napomenuo je kako sa zadovoljstvom već niz godina surađuje s festivalom: “U sklopu ovogodišnjeg festivala sudjelujem na skupnoj fotografskoj izložbi koja se bavi problemom invalidnih osoba koje mi “zdravi” slabo primjećujemo i razumijemo njihove životne problem. U današnja ne/vremena razlozi i vrijednost postojanja Festivala tolerancije više su nego važni i potrebni.”
Dugogodišnje iskustvo suradnje na projektu Festival tolerancije, kojemu je u fokusu promicanje jednakopravnosti te osvjetljavanje nužnosti dijaloga, otvara uvijek nova polja spoznaje gdje prepoznajem prostor i za osobni rast” rekao je fotograf Sanjin Kaštelan čije su fotografije dio ove izložbe u javnom prostoru. “Svjetlije sutra bez socijalne osviještenosti i empatije nema održivost, a ovome u prilog izuzetna je čast bilo portretirati Patrika za projekt "Tu smo”. Festival svakim izdanjem osvjetljava i jasnu poruku podsjećanja na uzorak mržnje, koji se uvijek i svugdje opetuje na različite načine i u drugačijim socijalno-povijesnim kontekstima, ali uvijek s istim, tragičnim ishodima. Nama ne trebaju oči kako bismo gledali. Nama treba prije svega srce koje ima širinu pogleda svijeta".
Plemenitoj inicijativi pridružilo se i Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Naime, u sklopu obilježavanja drugog Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa, a u skladu s Nacionalnim planom sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske, predstavljena je preventivna aktivnost Policije s ciljem zaštite osoba s invaliditetom i njihove sigurnosti u cestovnom prometu. Tom prilikom istaknute su dirljive poruke upravo onih koji su zbog prometnih nesreća postali osobe s invaliditetom.
Fotografije će biti izložene u javnom prostoru, na Trgu Petra Preradovića do 28. siječnja 2024. godine.
Na otvaranju izložbe predstavljen je i program 17. Festivala tolerancije koji se održava od 23.- 27. siječnja u Muzeju suvremene umjetnosti, te 24. – 28. siječnja, u Dokukinu KIC.
Detaljan raspored festivala možete pronaći stranici https://festivaloftolerance.com/ i na društvenim mrežama Festivala tolerancije: FB i IG.
Program je, kao i dosadašnjih godina, besplatan, sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, HAVC-a, UNHCR Hrvatska i drugih partnera.