Suzbijanje vršnjačkog nasilja
Školovanje, te uopće odrastanje djece i mladih, trebali bi biti zaštićeno vrijeme ali i prostor u kojem je jedini zadatak otkrivanje i razvoj potencijala koje u sebi svaka mlada osoba ima. Prečesto je taj prostor i to vrijeme obilježeno agresivnim probojem nasilja i to od same djece i mladih. Razgovarajmo o tome!
Nasilje nad djecom jedan je od značajnih problema suvremenog društva. Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, jedna milijarda djece u dobi od dvije do 17 godina godišnje doživi neki oblik fizičkog, psihičkog ili seksualnog nasilja. Bullying, odnosno vršnjačko nasilje među djecom i mladima, jedan je od najznačajnijih socijalnih rizika kojemu su izložena djeca i mladi. Važnost zaštite djece i mladih od svakog oblika nasilja naglašena je i u mnogim međunarodnim dokumentima. Jedno od temeljnih načela Konvencije o pravima djeteta je da svako dijete ima pravo na život, opstanak i razvoj, što bi podrazumijevalo i zaštitu od nasilja. U Strategiji Vijeća Europe za prava djeteta, nazvanoj Rimska strategija 2022. – 2027., nasilje se navodi kao jedan od sadašnjih i budućih izazova za ostvarenje dječjih prava te se život bez nasilja za svu djecu definira kao jedno od prioritetnih područja. U Strategiji se navodi da i sama djeca najveću zabrinutost izražavaju u vezi s nasiljem te da je nasilje kršenje prava djeteta koje ugrožava socijalni razvoj djece i utječe na njihovo uživanje drugih prava. Kao jedan od izazova definira se i odrastanje u digitalnom svijetu zbog, među ostalim, nasilja putem interneta gdje ponašanje same djece može biti rizično za druge. U Povelji Vijeća Europe navodi se da je bitan element svakog takvog obrazovanja „promicanje socijalne kohezije i interkulturalnog dijaloga te vrednovanje raznolikosti i ravnopravnosti, uključujući i ravnopravnost spolova“ te da je u tu svrhu nužno ono što Dijalogija nudi: razvijanje znanja, osobnih i društvenih vještina i razumijevanje koje smanjuje sukob, povećava poštovanje i razumijevanje razlika, ohrabruje dijalog te promiče nenasilje u rješavanju problema i sporova. U edukaciji sudjeluju stručnjaci psiholozi, udruge i savjetovališta s mnogo iskustva u radionicama i osvještavanju vršnjačkog nasilja.
Za pristup platformi i detaljne informacije molimo javite se Danijeli Kvesić Stojanac na: danijela@festivaloftolerance.com.