Nagradili smo najbolje video uratke učenika osnovnih škola na temu uključivanja izbjeglica u zajednicu

Nagradili smo najbolje video uratke učenika osnovnih škola na temu uključivanja izbjeglica u zajednicu

Treću godinu za redom u partnerstvu s UNHCR-om Hrvatska, Agencijom UN-a za izbjeglice, organizirali smo radionice i natjecanje u izradi videa za učenike osnovnih škola na temu uključivanja izbjeglica u zajednicu. Poruka video uradaka inspirirana je UNHCR-ovom globalnom kampanjom 'Nada daleko od kuće'.

U okviru programa, za učenike su organizirana i predavanja o medijskoj pismenosti koje je održao zamjenik glavnog urednika '24 sata' Alen Galović, kao i radionica izrade videa mobilnim telefonom. Gotovo 200 učenika sedmih i osmih razreda iz cijele Hrvatske, koji su prethodno sudjelovali na edukacijskim programima UNHCR-a i Festivala tolerancije, kroz online radionicu izrade videa vodio je profesionalni tim iz zagrebačke udruge Bacači sjenki kako bi stekli potrebna znanja i vještine za sudjelovanje u natječaju.

O tri najbolja rada odlučio je peteročlani žiri u sastavu glasnogovornice UNHCR-a Arijane Kladar Terzić, fotografa i profesora snimanja na Arhitektonskom fakultetu Stanka Hercega, redateljice Tihe Gudac, mlade izbjeglice iz Sirije koja je novi dom pronašla u Zagrebu i direktorice Festivala tolerancije Nataše Popović. Žiri je ocjenjivao radove prema kriterijima kreativnosti, kvalitete montaže i zvuka te uspješnog prenošenja ključne poruke. Tri najbolja rada uz proglašenje osvojila su i novčane nagrade u obliku bonova za informatičku opremu. Osim dodijeljene nagrade najboljim radovima, 5 najboljih radova objavljeno je na JoomBoos platformi te na društvenim mrežama Festivala tolerancije i UNHCR-a.

Žiri je najboljim radovima ocijenio:

1. “Yasmina” – OŠ Ante Curać, Žrnovo - 1. nagrada

2. “Jedna ruka čini razliku” – OŠ Ivo Andrić, Zagreb - 2. nagrada

3. „Bliska udaljenost“ – OŠ Grohote, Grohote - 3. nagrada

Posebna priznanja dobili su radovi „Oboji svijet“ iz OŠ Klinča Sela i „Nada izvan domovine” “ iz OŠ Horvati, Zagreb.

Članovi žirija istaknuli su kvalitetu pristiglih radova te angažman učenika. Jednoglasno su najboljim filmom proglasili uradak učenika iz OŠ Ante Curać iz Žrnova. Videonatječaj za učenike osnovnih škola važan je korak u podizanju svijesti među mladima o integraciji izbjeglica, koji kroz svoje radove na kreativan način pokazuju empatiju, razumijevanje i podršku izbjeglicama - rekla je Arijana Kladar Terzić, glasnogovornica UNHCR-a.

Drugo mjesto pripralo je OŠ Ivo Andrić iz Zagreba i njihovom filmu "Jedna ruka čini razliku". I sama prošla kroz iskustvo rata i odrastanja kao izbjeglica Nagham Oufan o filmu „Jedna ruka čini razliku“ izjavila je kako film vjerno prikazuje emocije osobe koja prolazi kroz proces prilagodbe i prihvaćanja. Prijelaz iz crno- bijelog svijeta u svijet u boji simbolizira povratak nade i prihvaćanja. Dok je Stanko Herceg pojasnio pozadinu filma “Jedna ruka čini razliku” koji je snimila filmska ekipa sedmašica iz osnovne škole Ivo Andrić: "Film na ozbiljan i zreo način govori o problemima osoba koje su stavljene u nepoznato okruženje. U današnje vrijeme u kojem besmisleni ratovi uzrokuju sve više tužnih sudbina ljudi koji se suočavaju s izbjeglištvom, važno je i filmskom pričom govoriti i skrenuti pozornost na težinu koja ta situaciji nosi. Film na snažan vizualno upečatljiv način pokazuje kako je tanka linija između sreće i tuge i kako je dovoljna jedna mala gesta da neshvaćena i nesigurna osoba bude prihvaćena u društvo i izmami joj osmijeh na lice. Tolerancija kao nikad važnija tema u današnje vrijeme, u ovom filmu je na pravi način ispričana, pokazana i objašnjena. Film govori o malim, ali bitnim ljudskim gestama koje čine veliku razliku."

Tiha Gudac, nagrađivana redateljica, scenaristica i producentica referirala se na oblikovanje filma „Bliska udaljenost“, dobitnika treće nagrade: "Autori i autorice odabrali su i uspješno iskoristili tehniku stop animacije, koja zahtjeva strpljivost i preciznost. Jednostavni i jasni vizualni elementi i zvučni efekti iskorišteni su vješto. Autorska je ekipa oblikovala upečatljivu priču koja u kontrast stavlja naizgled udaljene svjetove rata i mira. Filmom autori otvaraju pitanja te gledatelja potiču na razmišljanje.

Posebna prizanja dobile su OŠ Klinča Sela i Oš Horvati. Nataša Popović, direktorica Festivala tolerancije naglasila je da se „Oboji svijet“ istaknuo svojom kreativnošću i vizualnom upečatljivošću. Jednostavna, ali snažna simbolika boja iskorištena je da se prenese poruka o različitorsti, integraciji i empatiji." Projekt „Nada daleko od kuće“ zaista čini tu razliku i dio je strateškog partnerstva Festivala tolerancije i UNHCR-a, koje od 2018. godine radi na smanjenju ksenofobije i promoviranju pozitivnih izbjegličkih narativa. Pod nazivom „Artematizacija – Umjetnost razumijevanja“, naši zajednički edukativni programi obuhvatili su do danas više od 6.000 učenika. Kroz filmske radionice, festivale, panel rasprave i javne izložbe, kreativnu upotrebu vizualnih i primijenjenih umjetnosti te novih tehnologija, Festival tolerancije i UNHCR koriste umjetnost i edukaciju za promicanje dijaloga o ključnim društvenim temama.

U natječaju je sudjelovalo više od 100 učenika, iz Zagreba, Pule, Koprivnice, Donje Zeline, Ozlja, Kutine, Krnice, Žrnova, Gudinaca, Klinčih Sela i Šolte. Projekt nastavlja svojim djelovanjem inspirirati nove generacije učenika na razmišljanje i djelovanje u stvaranju tolerantnijeg i solidarnijeg društva. Podržali su ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih te Grad Zagreb.

Sve radove pogledjte u nastavku:

Objavljeno: December 16th, 2024

Search