Treću godinu za redom u partnerstvu s UNHCR-om Hrvatska, Agencijom UN-a za izbjeglice, organizirali smo radionice i natjecanje u izradi videa za učenike osnovnih škola na temu uključivanja izbjeglica u zajednicu. Poruka video uradaka inspirirana je UNHCR-ovom globalnom kampanjom 'Nada daleko od kuće'.
U okviru programa, za učenike su organizirana i predavanja o medijskoj pismenosti koje je održao zamjenik glavnog urednika '24 sata' Alen Galović, kao i radionica izrade videa mobilnim telefonom. Gotovo 200 učenika sedmih i osmih razreda iz cijele Hrvatske, koji su prethodno sudjelovali na edukacijskim programima UNHCR-a i Festivala tolerancije, kroz online radionicu izrade videa vodio je profesionalni tim iz zagrebačke udruge Bacači sjenki kako bi stekli potrebna znanja i vještine za sudjelovanje u natječaju.
O tri najbolja rada odlučio je peteročlani žiri u sastavu glasnogovornice UNHCR-a Arijane Kladar Terzić, fotografa i profesora snimanja na Arhitektonskom fakultetu Stanka Hercega, redateljice Tihe Gudac, mlade izbjeglice iz Sirije koja je novi dom pronašla u Zagrebu i direktorice Festivala tolerancije Nataše Popović. Žiri je ocjenjivao radove prema kriterijima kreativnosti, kvalitete montaže i zvuka te uspješnog prenošenja ključne poruke. Tri najbolja rada uz proglašenje osvojila su i novčane nagrade u obliku bonova za informatičku opremu. Osim dodijeljene nagrade najboljim radovima, 5 najboljih radova objavljeno je na JoomBoos platformi te na društvenim mrežama Festivala tolerancije i UNHCR-a.
Žiri je najboljim radovima ocijenio:
1. “Yasmina” – OŠ Ante Curać, Žrnovo - 1. nagrada
2. “Jedna ruka čini razliku” – OŠ Ivo Andrić, Zagreb - 2. nagrada
3. „Bliska udaljenost“ – OŠ Grohote, Grohote - 3. nagrada
Posebna priznanja dobili su radovi „Oboji svijet“ iz OŠ Klinča Sela i „Nada izvan domovine” “ iz OŠ Horvati, Zagreb.
Članovi žirija istaknuli su kvalitetu pristiglih radova te angažman učenika. Jednoglasno su najboljim filmom proglasili uradak učenika iz OŠ Ante Curać iz Žrnova. Videonatječaj za učenike osnovnih škola važan je korak u podizanju svijesti među mladima o integraciji izbjeglica, koji kroz svoje radove na kreativan način pokazuju empatiju, razumijevanje i podršku izbjeglicama - rekla je Arijana Kladar Terzić, glasnogovornica UNHCR-a.